poniedziałek, 9 grudnia 2013

"Igrzyska Śmierci" Suzanne Collins

"Igrzyska śmierci", pierwsza część bestsellerowej trylogii Suzanne Collins. Jest to zdecydowanie najlepsza trylogia, jaką przeczytałem. To książka o pewnej dziewczynie, która poświęciła swoje życie, aby ratować młodszą siostrę.     
Akcja dzieje się w dalekiej przyszłości, w miejscu zwanym kiedyś Ameryką Północną. Na jej terenie powstało państwo - Panem. Składa się z 13 dystryktów, nad którymi całkowitą władzę ma Kapitol - stolica kraju. Jest jeden taki okres w historii tego miejsca - Mroczne Dni... Tak się nazywa czas, kiedy wszystkie Dystrykty zbuntowały się przeciwko Kapitolowi, jednak poległy, Trzynastka została zmieciona z powierzchni Ziemi, a Kapitol wprowadził od tamtego czasu Głodowe Igrzyska, mające przypominać Dystryktom, że nigdy go nie pokonają. 
Katniss Everdeen, zwyczajna dziewczyna z Dwunastki od jedenastego roku życia wyżywia swoją rodzinę - mamę oraz siostrę Prim. Matka załamała się po śmierci ojca, którego zabił wybuch w kopalni - wcześniej to właśnie on był żywicielem rodziny. Katniss codziennie wyrusza do lasu i poluje razem ze swoim przyjacielem Galem, którego ojciec również zginął w kopalni. Oboje żyją w strachu, że kiedyś oni lub ich bliscy zostaną wylosowani na Dożynkach. Kapitol co roku wymaga od każdego Dystryktu daniny w postaci dwóch trybutów na Głodowe Igrzyska. Łącznie wybranych jest dwudziestu czterech trybutów, z których przeżyć może tylko jeden... Wszystko zależy od malutkiej białej kartki z imieniem i nazwiskiem...

Jest to wzruszająca powieść, wzbudzająca współczucie, radość, smutek - w zależności od danego momentu. Trzeba tutaj docenić niezwykłą wyobraźnię oraz pomysłowość Suzanne Collins. Autorka bawi się emocjami. Zdecydowanie jest to jedna z takich książek, które trzeba, po prostu trzeba przeczytać :)

Kewin

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina

4 komentarze:

 1. Jestem wielką fanką serii! Suzanne Collins jest wspaniałą autorką. Ukłon w jej stronę, za to, że wymyśliła taką historię. :)
  xo, A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uwielbiam te książki. Są po prostu niesamowite. Autorka wspaniale to wymyśliła i napisała.
  Pozdrawiam.
  Pola

  OdpowiedzUsuń
 3. Długo zastanawiałam się nad tą trylogią. Przekonałaś mnie do tego, by wreszcie po nią sięgnąć :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam, że to dobra książka, ale jak na razie nie po drodze mi z nią. Może za jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń